روغن فندوق

hazelnut_oil2

روغن فندق روغنی بسیار عالی است که از فندق پوست کنده و پرس شده تولید می شود. از 2.5 کیلوگرم فندق، یک لیتر روغن خالص فندق استخراج می کنند. روغن فندق را می توان در رژیم‌های غذایی و یا لوازم آرایشی استفاده کرد. طعم و عطر مناسب این روغن، استفاده از آنرا به عنوان چاشنی سالاد یا چاشنی برخی از مواد غذایی شیرین در بسیاری از کشورهای دنیا متداول کرده است.

روغن فندق به راحتی قابل هضم است و همچنین می تواند به عنوان یک جایگزین برای روغن زیتون مورد استفاده قرار گیرد اما از آنجا که این روغن نسبتا گران است، استفاده از آن در مواد غذایی محدود بوده و بیشتر به عنوان روغن زیبایی شناخته میشود.

روغن فندق به طور عمده شامل اسید اولئیک (73٪ تا 84٪) و اسید لینولئیک (8٪ تا 17٪) می باشد. این روغن همچنین دارای اسید چرب (4٪ تا 7٪)، اسید استئاریک (2٪ تا 3٪) و لینولنیک اسید (0.1٪ به 0.6٪) می باشد.

روغن فندق سرشار از فیتواسترول (1.2 تا 1.4 گرم به ازای هر کیلوگرم روغن)، ویتامین E (47-54 میلی گرم در هر 100 گرم روغن) و آلفا توکوفرول (حدود 88٪) می باشد.

روغن فندق حاوی حدود 20 تا 50 میلی گرم از اسکوالین در هر 100 گرم از روغن و 110 تا 140 میلی گرم فیتواسترول در هر 100 گرم  می باشد. این روغن شامل مواد معدنی مانند پتاسیم، کلسیم و منیزیم است.

روغن فندق شامل پلی فنول ها بوده و در بین روغن های حامل، بیشترین غلظت از فلاونوئیدها را دارا می باشد. این فراوانی به دلیل حضور کاتچین و تانن می باشد. این روغن احساس روغن خشک را به پوست می دهد و برای آن استفاده می گردد.

استفاده از روغن فندق برای پوست و مو

روغن فندق به عنوان یک حامل که وظیفه ی جذب عطر و طعم و مواد تشکیل دهنده فعال از روغن های ضروری را دارد عمل می کند. این روغن برای ماساژ عالی است و احساس چربی بر روی پوست باقی نمی گذارد. این روغن قبل از اینکه روی بدن بلغزد یا ایجاد چربی نماید به پوست نفوذ می کند. روغن فندق به طور گسترده توسط درمانگران ماساژ برای از بین بردن درد جسمی یا روانی استفاده می شود.

روغن فندق را می توان در کرم یا لوسیون استفاده نمود. این روغن به واقع یک  تغذیه کننده، مرطوب کننده، تسکین دهنده، سفت کننده و ضد پیری پوست است. به دلیل میزان بالای از ویتامین E موجود در روغن فندق، این روغن دیر فاسد میشود و در حدود 2 سال در جای خشک و خنک قابل نگهداری است. بسیاری از زنان از این روغن به عنوان یک پاک کننده پوست فوق العاده ملایم استفاده میکنند.

روغن فندق برای درمان آکنه و جلوگیری از ظهور دانه های سرسیاه استفاده می شود. این روغن برای افزایش سنتز کلاژن و الاستین کمک بسزایی می کند و همچنین باعث تحریک میکروسیرکولاسیون (تبادلات خون و مواد محلول در آن میان بافت و رگ) خون می شود.

تاثیرات بر روی مو: روغن فندق برای درمان موهای خشک و آسیب دیده بسیار مفید است و آنها را از اثرات مضر خورشید نگاه میدارد. از روغن فندق برای تقویت مو و نرمی و درخشش آنها استفاده کنید. بسیاری از صابون ها، ژل ها و لوسیون های بدن موجود در بازار حاوی روغن فندق برای تغذیه و مراقبت از پوست شما می باشند.